Krank Kasnağı


    Harmonik dengeleyici (krank kasnağı, titreşim amortisörü, burulma amortisörü de denir) motordaki burulma titreşimini azaltan ve kayışlar için kasnak görevi gören, krank miline bağlı bir parçadır.

    Silindirlerin her ateşlemesinde tork krank miline aktarılır. Açığa çıkan tork, yarattığı titreşimlerle krank milini döndürür. Belirli motor devirlerinde silindirler tarafından üretilen torklar krank milindeki titreşimlerle senkronizasyon halindedir, bunun sonucunda rezonans meydana gelir. Krank milinin dayanabileceğinin ötesinde gerilim yaratan rezonans krank milinin arızalanmasına neden olur.

    Motordan gelen bu titreşimler krank milinin dayanamayacağı kadar çok olabilir ve arızalanmasına neden olur. Böyle bir durum meydana geldiğinde aracınız hareket etmeyecektir ve bazı pahalı tamiratlarla karşılaşabilirsiniz.

    Bu titreşimden korunmak için, bir harmonik dengeleyici (krank kasnağı) krank milinin ön yüzüne takılır. Bu parça iki unsurun bir araya gelmesinden oluşur: parça kütlesi ve enerji yutucu bir eleman. Parça kütlesi artan titreşim yoğunluğuna dayanırken enerji yutucu eleman (kauçuk/burç/sıvı) titreşimi absorbe eder.

    Özünde, bu parça (krank kasnağı) krank milinin arızalanmasını önlemeye yardımcı olması için tasarlanmıştır. Eğer siz de krank milinizin arızalanmasıyla ilgili bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, doğru krank kasnağı seçimi yapmalısınız.

    Önemli !!!
Kasnaklar her 90.000 km de bir kontrol edilmeli, civata ve kayışlarla beraber değiştirilmelidir.

Tüm Hakları Saklıdır | K-Metal
Bugün Tekil:31 Dün Tekil:78 Toplam Ziyaretçi:47590
Desing by Fortis Reklam